Owoce liofilizowane – co to za proces, jakie są zalety, dlaczego warto spożywać

5 kwietnia, 2024

Owoce liofilizowane to jeden z pysznych dodatków do jogurtów, przekąsek, ciast, sałatek i różnego rodzaju deserów. Taki produkt może też być samodzielną przekąską. Jakie zalety mają owoce liofilizowane?

Dlaczego warto jeść owoce liofilizowane?

Owoce można jeść na wiele różnych sposobów. Choć powszechnie uznaje się, że najzdrowsze są one pod surową postacią, istnieje sposób, aby wydobyć z nich jeszcze więcej cennych składników, nie tracąc doskonałego smaku. Takie właściwości wykazują owoce liofilizowane. Sprawdź, na czym polega liofilizacja i czym charakteryzują się owoce poddane temu procesowi.

Co to jest liofilizacja?

Liofilizacja to jeden z nowoczesnych procesów konserwacji, któremu można poddać zarówno owoce, jak i warzywa, mięso czy gotowe dania. Działanie to określa się również jako suszenie sublimacyjne. Polega ono na pozbyciu się wody z produktu zamrożonego z zastosowaniem niskiego ciśnienia. Na skutek tego dochodzi do odparowania lodu bez przechodzenia zamrożonej wody w stan ciekły.

Proces liofilizacji przeprowadzany jest z zastosowaniem specjalnego urządzenia – liofilizatora i odbywa się w niskiej temperaturze. Wskutek suszenia sublimacyjnego dochodzi do utraty około 90% pierwotnej wagi produktu przy jednoczesnym zachowaniu pełni jego wartości odżywczych.

Owoce liofilizowane – zalety

Dzięki liofilizacji owoce liofilizowane zachowują wszystkie cenne składniki, w tym tłuszcze, węglowodany, białko, witaminy i minerały. W gotowym produkcie pozostaje ich więcej niż w owocach poddanych suszeniu czy mrożeniu. Bardzo niska wilgotność znacznie zwiększa też odporność na działanie bakterii i grzybów. Owoce liofilizowane są również odporne na procesy związane z rozkładem. Nie zawierają więc konserwantów, a odpowiednio przechowywane mogą być przechowywane nawet do 25 lat.

Ogromnym atutem jest również aromat i smak, jaki mają owoce liofilizowane. Na skutek suszenia sublimacyjnego zostaje on zachowany. Są to również produkty doskonale przetwarzane na energię, dlatego warto zabierać je na wycieczki, wędrówki czy w podróż.

Duży wybór owoców liofilizowanych w tym także bez cukru i bez glutenu można znaleźć w sklepie internetowym Zdroweslodycze.pl. W ofercie dostępne są także smaczne przekąski dla dzieci z owoców liofilizowanych i produkty w postaci sproszkowanej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *