Bigos Staropolski{



WESPRZYJ ; https://patronite.pl/Oddaszfartucha-pl?podglad-autora Najlepszy bigos jest w tedy , gdy go gotujemy kilkakrotnie. . Oglądalność: 432581, czas trwania 12m 7s, ocena 6415, reakcje 426.

Wasze opinie


Bigos Staropolski

- Witaj Tomek, przepis jak zwykle pierwsza klasa, ale mam jedno pytanie. Czy pierwsze duszenie kapusty przez jakieś 20-30 min faktycznie powinno odbywać się bez pokrywki. Bo "czegoś tam“ pozbywamy z kapusty czy nie ma sensu tak robić?
- Dlaczego nie widać przepisu w opisie? 😭😭
- A może i takie? otwieracze reklamowe , jak dla mnie ok.
- Nie będę dodawał soli... tylko troszeczkę hehhehe
- Dzieki za przepis, czy przed drugim gotowaniem nalezy dodac troche wody ?
- Jak dla mnie za duzo miesa, ale co kto lubi. Bigos to danie biedoty, gotowane na resztkach…. Takie bigosu gotowala moja babcia i takie dzis ja gotuje. Pozdrawiam.
- Mama kiedys zrobila bigos z domieszka swiezej kapusty i bigos sie zmarnowal
- Brzmi bardzo dobrze, sprawdzę
- 🤪🤪🤪🤪❤️❤️♥️♥️💜💜🤩😻🥰
- was is das to jest KWAS !
- Tomku wypróbuję zasmuciłeś mnie tymi płynami xd heh Ja pamiętam za młodego jak z pieczystą piętką biegłem do gara i maczałem w wodnistej części bigosu a mama mnie wiecznie przeganiała chohlą haha choć co prawda nie problem gotować kilka razy tylko , że nigdy powyżej 3 dni bigos nie wytrwał bo był pusty gar xd
- Kuzwa jak Ty smacznie wszystko robisz że ślina cieknie po brodzie.
- Składniki:x
0,5 kg świeżej, białej kapusty
0,5 kg kiszonej kapusty
0,3 kg mięsa wieprzowego
40 g suszonych grzybów
0,2 kg kiełbasy
0,15 kg boczku
1 cebula
0,1 kg suszonych, wędzonych śliwek
1 szklanka wytrawnego, czerwonego wina
2 ziarna ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu czarnego
2 liście laurowe
2 nasiona jałowca
2 goździki
sól
olej do smażenia

Sposób przygotowania:
Grzyby wsypać do niedużego garnka i zalać 500 ml zimnej wody. Pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Namoczone grzyby ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, aż będą miękkie. (Czas gotowania wynosi ok. 30 minut). Grzyby osączyć i pokroić w paski. Wywar z grzybów należy zachować!
Kapustę kiszoną wypłukać (ale tylko, jeśli jest bardzo kwaśna), osączyć, pokroić drobno i przełożyć do garnka. Zalać małą ilością wrzącej wody (tyle, aby woda pokryła kapustę) i gotować do miękkości pod przykryciem (ok. 1 godziny).
Kapustę białą oczyścić z zewnętrznych liści, poszatkować, zalać małą ilością wrzącej wody (tyle, aby woda pokryła kapustę). Posolić 1 łyżeczką soli i gotować do miękkości (ok. 30 minut).
Ugotowane kapusty odcedzić i połączyć w jednym garnku. Dodać pokrojone grzyby i wywar grzybny oraz przyprawy: ziele angielskie, ♥♥♥♥♥♥, liście laurowe, nasiona jałowca i goździki.
Mięso pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju na złoty kolor. Posolić.
Osobno usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą. (Kiełbasę obrać ze skóry). Dodać do kapusty razem z mięsem. Dodać pokrojone w paski śliwki. Podlać winem. Garnek przykryć, pozostawiając małą szczelinę i gotować co najmniej 1 godzinę. Bigos po ugotowaniu przyprawić ewentualnie do smaku solą i pieprzem, pozostawić do ostygnięcia, a następnie odstawić w chłodne miejsce.
Przez kolejne 2- 3 dni bigos należy zagotować, pogotować przez kilka minut, jeśli byłoby za dużo płynu to go odparować i ponownie schłodzić. Bigos z czasem przechodzi smakiem i nabiera aromatu. Na trzeci dzień bigos jest gotowy do spożycia. Można go również zamrozić lub gorący przełożyć do słoików, zakręcić, pozostawić do ostygnięcia, wstawić do lodówki i spożyć do 2 tygodni.
- Piąty raz robię...i znów wszyscy chcą więcej :) Przepis pyszny! Pozdrawiam!
- Na 4 kg kapusty ile rosołu?
- Tomasz ja robię taki sam jak ty polecam wszystkim pozdrawiam
- Kapusta nieodsączona + wytrawne wino= bigos na kaca a nie staropolski
- Panie Tomaszu. Szacunek za ten przepis. Jest to jeden z najlepszych przepisów Bigos ( tak wielkie B) jaki znalazłem na youtube. Nie rozumiem innych przepisów gdzie dodają przecieru lub koncentratu pomidorowego i nazywają go mianem "Staropolskiego". Bigos nie był obcy królowi Jagielle, który uwielbiał polowania w czasach kiedy Ameryki i pomidorów nikt nie znał , nie wspominając o koncentracie... Bardzo podoba mi się sposób w jaki Pan wykorzystuje niezjedzone pieczenie, ale osobiście jako mięso dodaje do bigosu dziczyznę, by jeszcze bardziej podkreślić smak lasu :)
- ,
- Dodawałam też suszone gruszki i morele. Oczywiście z umiarem.
Mój bigos ma za każdym razem coś innego. Np. dziczyznę, lub tylko różny drób, albo różne kiełbasy.
- Panie Tomaszu, w każdym razie, a nie w każdym bądź razie. :)